Sporthorgászat

Minden ami hal :)

             A horgászbot kialakulása,fajtái és részei


 A horgászbot a horgász legjellegzetesebb eszköze. A halfogás, illetve a horgászat több mozzanatában horgászbotunk a főszereplő.A különféle horgászmódszerek gyakorlati alkalmazása során botunkkal valósíthatjuk meg csalink eljuttatását (dobás) a megfogni kívánt hal, halak elé. Bizonyos módszereknél horgászbotunk jelezheti a hal érdeklődését a felcsalizott horog körül (kapás). Ereje és keménysége révén tudjuk horgunkat az esetenként csontos, kemény halszájban sikeresen megakasztani (bevágás, behúzás, akasztás), és halunk botunk segítségével kényszerül horgászhelyünkhöz (fárasztás)A botgyártásban felhasznált alapanyagok és a korszerű gyártástechnológia napjainkra szinte teljesen kiszorították a természetes anyagból készített horgászbotokat. Nem is olyan régen a ragasztott nádból (bambusz) készült botok jelentették a kínálat csúcsát. Mára kizárólag néhány neves legyezőbot gyártó cég (pl. Hardy, Winston, Orvis) és pár kisebb manufaktúra állít elő ilyet egy csúcsszériás grafitbot árának többszöröséért.Számos horgászmódszerre alkalmasak voltak a tömör üvegbotok melyek az üvegszál ipari felhasználásának elterjedésével tűntek fel. Az üvegszál és a műanyagok további töretlen fejlődésének és egyre szélesebb körben történő ipari alkalmazásának következő állomása igazi áttörést hozott a horgászatban. Megjelentek az üvegszálas csőbotok.A horgászbot súlyát, akcióját, terhelhetőségét általában rosszul befolyásoló, kettő vagy többrészes botok csatlakoztatására szolgáló, fémből készült hüvely-pár helyett a gyártók saját anyagukba hüvelyezték a bottagokat.


Két megoldást alkalmaztak, a felsőt (spicctagot) kellett az alsó (nyéltagba) helyezni, vagy a felsőt az alsóra ráhúzni. Harmadikként az úgynevezett stucnis (a bot anyagából, de akár annál erősebb és nagyobb falvastagságú anyagból készített, a bot nyéltagjának felsőrészébe ragasztott csap) illeszkedik a spicctagba. A két utóbbi toldással találkozhatunk manapság is a leggyakrabban a kettő és többrészes horgászbotokon.



                       



Az elemi szénszál botgyártásban való felhasználása (Fenwick 1973) tökéletesíthette tovább a kialakításukban már igen korszerű, üvegszál-poliésztert vagy más kötőanyagot pl. epoxigyantát, tartalmazó grafit horgászbotokat.A fejlesztés természetesen a zsinórvezető gyűrűk tekintetében is sok újítást hozott. A kezdetben használt fémből készített gyűrűket felváltották a betétes gyűrűk.


                    



A gyűrűzött horgászbot fontos része a megfelelő orsótartó, mely azontúl hogy orsónkat biztonságosan tartja kellőképpen kényelmes fogást is biztosítania kell.


                  


Úgy tűnik, a szinte ősidőktől alkalmazott parafanyelet nem lehet felülmúlni, a jobb minőségű botokon szinte kizárólag ilyet láthatunk. Neoprén anyagú szivacs nyélborításra példát a finomszerelékes botok között találhatunk (match, feeder), de a jobb minőségűek parafa nyéllel gyártottak. Szivacsnyéllel legnagyobb számban a tengeri horgászatra szánt, de harcsázásra is alkalmas boat botokat szerelik. Szivacs teniszütőnyéllel szerelt horgászbotot már csak a legolcsóbb kategóriákban árusítanak. Pergető és legyezőbotokra kizárólag jó minőségű csiszolt parafanyél való.


  Botok:

                                           Legyezőbotok

          



                                              Csőbotok

Az üvegszál és a műanyagok további töretlen fejlődésének és egyre szélesebb körben történő ipari alkalmazásának következő állomása igazi áttörést hozott a horgászatban. Megjelentek az üvegszálas csőbotok. A csőbotot több kiváló fizikai, mechanikai tulajdonságai a tömör rudakkal szemben- hamar egyeduralkodóvá tették. A csőbotgyártás alapjául használt acéltüske hosszának, átmérőjének, kúposságának (konicitásának) és az erre feltekercselt üvegszál-műgyanta paplan rétegvastagságának (falvastagság) variálásával sokféle akciójú és dobósúlyú, akár sokkal hosszabb és kisebb önsúlyú horgászbot készülhetett. Elterjedhettek az egymásba tolható, teleszkóp rendszerű botok, amelyek kis szállítási hosszuknak köszönhetően máig rendkívül népszerűek.


                                        Tömör üvegbotok


Az egykor népszerű bambusznád, acél, és a kisebb körben alkalmazott alumínium horgászbotok az üvegszál ipari felhasználásának elterjedésével arányos gyorsasággal tűntek el. Nem véletlenül, a műgyantába ágyazott üvegszálrost fizikai, mechanikai tulajdonságai sok ponton felülmúlták az addig használt anyagok mutatóit. Ekkor készültek a tömör üvegbotok. Számos horgászmódszerre alkalmasak voltak, de felhasználásukat erősen korlátozta viszonylag nagy súlyuk és hogy hosszabb botokat nem lehetett ebből az anyagból előállítani. Bizonyos módszerekhez (kuttyogtatás, fenekezés, stb.) a mai napig megfelelhetnek és elnyűhetetlenségükre jellemzően ezek a több tízéves "teleüveg" pecabotok, korszerű gyűrűkkel felszerelve, alkalmasak lehetnek. Idős sporttársaink körében megszokott látvány a kétrészes tömör üvegbot.


                                               Grafitbot

Az elemi szénszál (karbon, grafit) botgyártásban való felhasználása (Fenwick 1973) tökéletesíthette tovább a kialakításukban már igen korszerű, üvegszál-poliésztert vagy más kötőanyagot pl. epoxigyantát, tartalmazó horgászbotokat. A szénszál lényegesen jobb szilárdsági, rugalmassági, tartóssági együtthatóival a kisebb öntömeg mellett a hagyományos üvegszál nem kelhetett versenyre. Az akkoriban gyártott kompozit anyagú bottestek (blankok) az üvegszál-szénszál vegyes alkalmazásával készültek, legtöbbször úgy, hogy a bot alaprétegét az elsőként feltekercselt üvegszálas mag adja és erre kerülnek a további ragasztó és kötőanyagba ágyazott grafitszálakat tartalmazó rétegek, melyeket szalagként vagy trapéz alakúra vágott szövet formájában szintén tekercseléssel rögzítettek. Érdemes megjegyezni, hogy a ma gyártott grafitbotok jelentős része ezen technológián alapul. A botgyártásban az azóta eltelt időben a felhasznált grafitszál minősége, sűrűsége, mennyisége fejlődött a legnagyobb mértékben, melyek jelzéséül számokat (IM 6, 7, 8, 9), vagy a rugalmassági modulus viszonyszámait közlik gyártóik. A "High modulus karbon" alapú botanyagokban a grafitszál aránya már közel 100 %-os. Egyéb, a hadiparban, űrkutatásban kifejlesztett anyagokkal, mint pl. az elemi wolfram szál (boron), a kevlár (aramid) felhasználásával sok gyártó erősítette, és erősíti, botszériáit (pl. Daiwa Kevlar, Silstar Diaflex, stb.). A boronnal, kevlárral erősített bottestek ellenállóbbak lehetnek a külső fizikai behatásokkal szemben (ütődés, verődés), de a horgászbot csillapítását, terhelhetőségét is nagymértékben javíthatják ezek az anyagok.






Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 2
Heti: 3
Havi: 53
Össz.: 38 476

Látogatottság növelés
Oldal: Horgászbot
Sporthorgászat - © 2008 - 2024 - sport-horgaszat.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »